Panie i Panowie

Wszelkie formalnosci i sprawy zwiazane z mieszkaniem: wynajem, zakup, formalnosci, agencje, dofinansowanie. Prosze nie zamieszczac tu ogloszen.

Panie i Panowie

Postby mso » Wed, 15 January 2014, 12:22

Witam Was serdecznie. Rozglądam się tu od jakiegoś czasu, lecz nie znalazłem odpowiedniego działu, więc wybrałem ten najbardziej do odpowiedniego zbliżony.

Otóż chciałbym wyjechać z Polski i zamieszkać w Północnej Irlandii ale nie wiem jak to zrobić. Czytając tematy, gdzie wynajem mieszkania jest warunkowany poprzednią pracą, zaliczką. A mój budżet jest raczej bardzo skromny.
Szukam sposobu, by wyjechać, znaleźć pokój i jak najszybciej rozpocząć pracę. Studiowałem filologie angielską, więc jakoś komunikować się potrafię.
Czy ktoś jest w stanie mi doradzić lub pomóc? Byłbym dozgonnie wdzięczny.
mso
Nowy na forum

Re: Panie i Panowie

Postby kosmopolak » Wed, 15 January 2014, 12:34

Odnosnie mieszkania, faktycznie nowoprzybylym nie jest latwo: platne z gory rent + depozyt, bez historii zatrudnienia i kredytowej agencje albo odmawiaja, albo wymagaja guarantora. Wydaje mi sie, ze dobrze trafiles, bo na tym forum czesto oglaszaja sie ludzie, ktorzy podnajmuja pokoje w swoich domach. Poczytaj albo poczekaj, co kilka dni pojawia sie ogloszenie na ten temat. Tak chyba byloby Ci najlatwiej wystartowac.
kosmopolak
Zadomowiony

Postby mso » Wed, 15 January 2014, 12:49

Najgorsze w tym jest, że w ogłoszeniach najczęściej jest numer UK i to jest jedyny kontakt. A najlepiej by było mieć coś załatwione jeszcze przed wylotem. W końcu to dwa loty, lub jeden lot + prom. Chyba że jest jakiś lepszy sposób na podróż?

I rozumiem, że od razu po przyjeździe, mam chodzić z CV w ręku po wszystkich firmach, restauracjach i agencjach pracy? A formalności typu brytyjski NIP są załatwiane przez pracodawce już po zatrudnieniu?

Czy jest jakiś sposób by załatwić pracę jeszcze przed przyjazdem? Przynajmniej tymczasowo? Tak by to nocleg był największym problemem, a w razie braku zawsze można przespać się dzień czy dwa w hostelu. A praca to sprawa najważniejsza, wszak bez niej człowiek kończy przy śmietniku...
mso
Nowy na forum

Postby Arturo » Wed, 15 January 2014, 13:52

Nastaw sie na szukanie pracy przez ok miesiac lub wiecej. NIN bedziesz musial wyrobic sobie sam. Obecnie bez NIN znalezienie pracy jest praktycznie zerowe. Agencje sa zapchane aplikacjami od ludzi szukajacych pracy. Jak masz ograniczone fundusze,to moze byc dramat
Arturo
Guru Forum

Postby mso » Wed, 15 January 2014, 13:58

Aż tak jest źle w NI? Sztuczny kryzys niszczy wszystko.
mso
Nowy na forum

Postby kosmopolak » Wed, 15 January 2014, 14:18

1. Oczywiscie, ze numer z UK. Jak inaczej? Chyba, ze zabukujesz hostel online. Ja tak zrobilem wieki temu.
2. Zalezy skad sie leci. Do Belfastu jedynie z Krakowa jest bezposredi lot. Ale do Dublina sporo polaczen, a stamtad masz co godzine "PKS" do Belfastu.
3. NIP nazywa sie tu National Insurance Number. Sam musisz go zalatwic. Od razu po przybyciu umow sie na interview w Job Centre. Trzeba czekac chyba ok 2 tyg na rozmowe. W sumie ok miesiaca na NIN. Na pytanie agencji lub pracodawcy o NIN odpowiadaj, ze "in progress". Rownie wazne jest zalozenie konta - o to od razu pytaja pracodawcy. Zaatakuj banki od razu. Tu tez czyhaja niespodzianki, wiec mozesz sprobowac w banku Halifax. Konto nazywa sie EasyCash i przy nim nie zadaja za duzo pytan.
4. Znalezienie pracy przed przyjazdem? Widze male szanse, ale nie szukalem od dawna, wiec nie mam informacji z pierwszej reki. Generalnie na rynku pracy jest ciezko bez kontaktow.
kosmopolak
Zadomowiony

Postby DarkDante » Wed, 15 January 2014, 15:37

poslalem Ci na prv ogloszenie z oferta pracy.

Jak Cie interesuje, to wysylaj CV, jesli dostaniesz ta prace to firma Ci pomoze w relokacji i zalatwieniu wszystkich formalnosci. Nie wiem czy jeszcze oferta aktualna, wiec radzilbym sie bardzo pospieszyc.
DarkDante
Admin

Postby jedrzejzgierz » Wed, 15 January 2014, 16:55

I przywiez ze soba jakies pieniadze na przezycie przynajmniej miesiaca. Jezeli wynajmiesz jakis w miare tani pokoj, to mysle, ze 500 Funtow wystarczy. Prace (niekoniecznie stala) mozna znalesc po jednym dniu, albo po trzech tygodniach. Nie ma reguly, a lepiej zabezpieczyc sie finansowo. Powodzenia!
jedrzejzgierz
Zadomowiony

Postby mso » Wed, 15 January 2014, 17:21

Dziękuje bardzo za cynk o ofercie. Zobaczymy co odpowiedzą, native speaker to ze mnie nie jest :oops: .
To jest oferta taka jakich szukam, z pomocą w relokacji. Bo moje fundusze to pewnie około 300 funtów i w ciemno raczej na pewno skończyłbym na ulicy, a pomoc pracodawcy lub kogoś innego byłaby wręcz błogosławieństwem. Bardzo się cieszę, że trafiłem na to forum. Widzę, że są tu Polacy z "wyższych" sfer :).
mso
Nowy na forum

Postby Karolaaa » Wed, 15 January 2014, 22:26

mso wrote:Dziękuje bardzo za cynk o ofercie. Zobaczymy co odpowiedzą, native speaker to ze mnie nie jest :oops: .
To jest oferta taka jakich szukam, z pomocą w relokacji. Bo moje fundusze to pewnie około 300 funtów i w ciemno raczej na pewno skończyłbym na ulicy, a pomoc pracodawcy lub kogoś innego byłaby wręcz błogosławieństwem. Bardzo się cieszę, że trafiłem na to forum. Widzę, że są tu Polacy z "wyższych" sfer :).

Budżet 300f to raczej mało, na taką wyprawę - biorąc pierwszy z brzegu wydatek czyli pokój to minimum 150f czynszu +150f depozytu = cały Twój budżet. Jeśli zatrzymasz się w hostelu (lub załatwisz pokój bez depozytu), to i tak zostaje niewiele, a musisz być przygotowany na co najmniej miesiąc życia tutaj. Tak jak mówili poprzednicy, może Ci się udać od razu, albo po kilku tygodniach - widziałam obie wersje i nie ma na to reguły.
Zastanów się czy nie lepiej przygotować się do wyjazdu i zebrać trochę więcej pieniędzy na początek, żeby potem się nie rozczarować i nie wracać na prędce do Polski.
A dostać się możesz z Łodzi, Rzeszowa, Gdańska, Szczecina, Poznania, Katowic, Wrocławia, Bydgoszczy, Warszawy i Lublina :D - do Dublina, autobus do Belfastu kosztuje ok 12funtów.
Karolaaa
Zadomowiony

Next

Return to Mieszkanie - problemy